Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ

                             Údržba a čištění koberců

Koberce se nekupují každý den a je třeba proto jejich životnost prodlužovat správnou péčí.Pravidelně ,nejméně dvakrát týdně vysávejte a také je výrobci doporučováno, aby s přihlédnutím na intenzitu používání byl každý koberec v rozmezí 12 až 18 měsíců vyčištěn odborně, např. nejšetrnějším suchým čištěním.

Běžné typy skvrn a jejich odstranění

1. Alkohol, čokoláda, kolové nápoje, hořčice, krev, kečup, víno, zmrzlina, mléko

Postup: Skvrnu navlhčíme vodou, nečistotu odstraníme hadrem a necháme uschnout. Roztok z čajové lžičky odstraňovače skvrn na vodní bázi (na 2 dl vody) nastříkáme na inkriminované místo, přetíráme a omyjeme čistou vodou. Vysušíme. Postup zopakujeme ještě s roztokem vytvořeným z polévkové lžíce čpavkové vody, taktéž na 2 dl vody (doporučuje autorka knihy Koberce Věra Pidrová).

2. Inkoust, lak na nehty, lak na vlasy, máslo, majonéza, asfalt, tekutý vosk, rtěnka, řasenka

Postup: Skvrnu navlhčíme lihem nebo rozpouštědlem a savým hadříkem odstraňujeme nečistotu. Necháme uschnout.

3. Káva, čaj, moč

Postup: Nečistotu postříkáme vodou, odstraníme třením a koberec necháme vyschnout. Poté naneseme odstraňovač skvrn pro koberec na vodní bázi smíchaný s vodou, přetíráme, omyjeme čistou vodou a usušíme. Jestliže skvrna stále přetrvává, použijeme ještě octovou vodu.

Nápoje odstraní čisticí roztok

Jestliže skvrna vznikne rozlitím nějaké látky, postupujte následovně. Tupou stranou nože ji oškrábejte (je-li vlhká, odsajte ubrouskem). Čistění řídkým roztokem vždy provádějte od kraje skvrny do jejího středu, abyste zabránila roztahování nechtěného „koláče“. Následně opakovaně umyjte vodou kvůli zbytkům čisticího roztoku a vlhkost odsajte ubrouskem položeným na koberci a zatíženým čímkoliv, co najdete po ruce.

Žvýkačku dejte k ledu!

Pokud je skvrna ve vodě rozpustná, na její čistění taktéž používáme vodu. V případě kávy už ji ředíme vodou 1:1. U olejových skvrn najde uplatnění preparát typu absorbentu. Žvýkačku a vosk ze svíčky nejdříve zmrazíme kostkou ledu a poté seškrábneme a ošetříme čističem olejových skvrn. Všeobecně platí, že ať už je nečistota jakákoliv, při jejím odstraňování nikdy nelijeme roztok přímo na koberec, protože by se mohl poškodit! Ani nepoužíváme benzin, bělidla a prostředky určené pro mytí nádobí nebo podlahových krytin.

                                      

 
TOPlist